olej arganowy na włosy i inne sposoby
Oleje :Arganowy, jojoba, kokosowy, lniany i inne sposoby na zdrowe wlosy…

Statyny: czy naprawdę jest czas na ponowną ocenę korzyści i ryzyka

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Żaden lek nie zapewnia świadczeń zdrowotnych bez pewnego stopnia ryzyka, a oceny ryzyka i korzyści wymagają ciągłego przeglądu w miarę pojawiania się nowych danych. Jest tak z pewnością w przypadku stosowania inhibitorów reduktazy 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-koenzymu A (HMG-CoA) – statyn – i ryzyka wystąpienia cukrzycy o nowym początku. Wpływ statyn na częstość zdarzeń sercowo-naczyniowych, zgodnie z obniżeniem cholesterolu LDL o milimol na litr. Dane pochodzą z metaanalizy 26 randomizowanych badań z udziałem 170 000 uczestników.4 Częstości zdarzeń sercowo-naczyniowych były niższe w pięciu badaniach porównujących więcej z leczeniem mniej statynowym (panel A) oraz w 21 badaniach porównujących leczenie statynami z kontrolą (panel B) . Pacjenci z cukrzycą i bez cukrzycy mieli podobne zmniejszenie częstości poważnych zdarzeń naczyniowych i śmiertelności (panel C). W badaniach wzięło udział mniej pacjentów z cukrzycą typu niż z cukrzycą typu 2, co przyczyniło się do większej niepewności w tej grupie; szacunek punktowy jest jednak podobny. Statyny zmniejszają śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych i śmiertelność z wszystkich przyczyn u pacjentów z czynnikami ryzyka podobnymi do tych u uczestników badania. Otwarte diamenty wskazują 95% przedziały ufności (CI), a poziome linie wskazują 99% CI.
Choroba sercowo-naczyniowa jest najczęstszą przyczyną chorób i śmierci u pacjentów z cukrzycą typu 2. Nie ma wątpliwości, że u osób z ostrym zespołem wieńcowym lub u których występują inne czynniki ryzyka miażdżycowej choroby wieńcowej, statyny skutecznie zmniejszają ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, zgonu z powodu chorób układu krążenia, śmiertelnego zawału mięśnia sercowego, potrzeby rewaskularyzacja i udar mózgu (patrz rysunek). Przez okres 4 lat stosowania statyn, zmniejszenie o mmol na litr (39 mg na decylitr) w poziomie cholesterolu o niskiej gęstości lipoprotein (LDL) przekłada się na 9% zmniejszenie ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny wśród pacjentów z cukrzycą i 13% redukcją wśród osób bez cukrzycy.1 Korzyści są realizowane w ciągu pierwszego roku stosowania, ale zwiększają się z czasem. Niewiele leków ma tak dramatyczny wpływ na wyniki zdrowotne.
W badaniu JUPITER (uzasadnienie stosowania statyn w zapobieganiu: próba interwencyjna oceniająca rozuwastatynę, numer ClinicalTrials.gov, NCT00239681), obejmująca 17 802 uczestników bez cukrzycy, ale z poziomem cholesterolu LDL poniżej 3,4 mmol na litr (130 mg na decylitr) i Wysoki poziom wrażliwości białka C-reaktywnego na poziomie 2,0 mg na litr lub wyższy, współczynnik ryzyka dla nowo zdiagnozowanej cukrzycy zwiększył się o 25% w grupie leczonej rosuwastatyną niż w grupie placebo2. Pomimo wzrostu ryzyka wystąpienia cukrzycy o nowym początku, uczestnicy, u których wcześniej uznawano, że mają niskie ryzyko sercowo-naczyniowe, osiągnęli klinicznie istotne korzyści zdrowotne przez średni okres obserwacji wynoszący jedynie 1,9 roku, przy czym stopień ryzyka był o 44% niższy niż w grupie placebo w połączonym pierwszorzędowym punkcie końcowym zawału mięśnia sercowego, udar rewaskularyzacja tętnic, hospitalizacja z powodu niestabilnej dławicy piersiowej lub zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych. Ponadto, stawki za kluczowe drugorzędne wyniki były niższe u leczonych uczestników: 54% niższe w przypadku zawału mięśnia sercowego, 48% w przypadku udaru, 46% w przypadku rewaskularyzacji i 20% w przypadku śmierci z dowolnej przyczyny.
Metaanaliza sześciu badań statynowych, w których uczestniczyło 57 593 uczestników, wykazała 13% wzrost względnego ryzyka wystąpienia cukrzycy nowej3, co jest bardziej skromnym efektem niż w badaniu JUPITER, być może dlatego, że kryteria diagnostyczne różniły się.
[przypisy: imperium zmysłów, przegladarka skierowań, dymnica pospolita ]

Tags: , ,

No Responses to “Statyny: czy naprawdę jest czas na ponowną ocenę korzyści i ryzyka”

 1. Michał Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: rehabiliacja[...]

 2. Wheels Says:

  Profilaktykę i w ogóle wzmacniająca krążenie trzeba rozpocząć już po 40

 3. Dorota Says:

  [..] Cytowany fragment: suplementy dla kobiet[...]

 4. Karolina Says:

  Badaja badaja i nic

 5. Milan Says:

  [..] Cytowany fragment: profesjonalny dietetyk warszawa[...]

 6. Amelia Says:

  Nic nie piszą o potasie

Powiązane tematy z artykułem: dymnica pospolita imperium zmysłów przegladarka skierowań